top
logo

English Arabic German Turkish Persian

Hamal Köyü PDF Yazdır E-posta
Pazar, 09 Eylül 2007 19:54

Hamal Köyü Tarihçesi  

Orta Asya’ dan göç eden Türkmen’lerden Badili Aşireti Musul yoluyla Anadolu’ya gelmişler. Ayvalı Deresi denilen, Gürün’e bağlı Eskihamal’a yerleşmişler. Burada ne kadar kaldıklarını bilmiyoruz.

  Orası dar iki vadi arası verimsiz bir yer. Halk tahılını satmak için kağnı arabalarıyla bir haftalık yolculuktan sonra Sivas’ a gidip geliyor. Köyün bugünkü yerinde konaklıyorlar. Burası boş sulak bir yer. İşte bu sırada bu araziye yerleşmeye karar veriyorlar. Daha önce burası Mancılık Köyü  Ermeniler’ in elinde imiş. Eski Hamal dan on beş ev kalkıp buraya  geliyorlar. Yerleşip çoğalıyorlar ve Yeni Hamal adını alıyor.

Gelen  kabineler akrabalık bağlarına göre çeşitli isimler alıyorlar: Kehalar,  Geneciler, Kalaycılar, Çakırlar, Kazaklar, Hörçolar, Hacımollalar,  Çolaklar, Kadılar, Velanlar, Hıştolar, Karamehmetler, Gücükveliler,  Cerikanlılar, Sülüğünoğlu gibi kabineler yol bakımından ikiye ayrılır.  

Kelceler Purutlar diye bunlara yol gösteren murşitlerden biri Malatya  Hekimhan’dan Merzime’ den Bilgin Eyüp Dede, ikinci mürşitlerden biri  Kayseri Yahyalı’ dan Yusuf Dede. Bir de köyde müritleri olmayanlar  var. Bunlar Kabaa Abdallar Darende Alvar Köyü nden gelenler.  Bunların müritleri (talipleri) yok. Örnek: Cüneyit Dede gibi bu köyde yol  görüş (Purutlarla Kelceler) arasında bir hayli sürtüşme olmuş, uzun zaman  birbirlerine kız alıp vermemişler. Köye daha sonra dışarıdan bazı  kabineler gelmişler. Hacıveli ,Göğceoğulları, Kelbektaşlar, karışık bir  mozaik oluşuyor.

Tahminen köyün kuruluşu 350-400 seneye yakındır.  Daha önceleri Gürün e bağlı kalmış, daha sonra da Kangal ilçe olunca  Kangal a bağlanmış. İlçeye uzaklığı 20 kmdir. Merkez köyü olarak  ilçede hatırı sayılır, misafirperver olarak tanınır. Sosyal görüşlü olarak  Atatürk’ün devrimlerini benimsemiştir. Köyün arazisi geniş düzlük ve  sulaktır. Köyü ikiye bölen Tohma Çayı’nın kolu ırmak akmaktadır.  Köyün tepesinde Köroğlu denilen, büyük bir mağara vardır. Eşkiyanın  yaşadığı ve gelen gecen kervanlardan haraç aldığı söylenir. Dar boğaz  olan Şuul’ da Pianoğlu’nun yaşadığı söylenir.

Köyümüzde bol linyit  kömürü bulunmaktadır. Tahminen 50-52 yıllarında Yusuf ÇELİK bunun  farkına varıyor. Çıkarıp işletmek istiyor, fakat başarılı olamıyor.  Köylülere gelecekte köyün zenginleşeceğini insanların bununla ekonomik  olarak rahatlayacaklarını söylemiş. İş alanı açılacağını bekleyen köylüler, termik santrallerin açılmasıyla hayvancılığın ve tarımın yok olduğunu gördüler.  Köyümde ilk olarak üst düzeyde okuyan, öğretmen olarak benim. Bununla da gurur duyuyorum. Benden sonra okuma oranı çoğaldı. Bununla da gurur duyuyorum. 

 Emekli Öğretmen 
  Hüseyin TEMÜRER

Çarşamba, 22 Temmuz 2009 22:28 tarihinde güncellendi
 

Paylaş

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 

Beni Twitter`da takip et

bottom

Temel Güç Joomla!. Designed by: Joomla Theme, what is multiple dns. Valid XHTML and CSS.

{include_content_item 247}